Hakkında

Özden Sevil-Gülen

2009 yılında Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olmuştur.

 

2012 yılında Doğuş Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programını, obsesif kompulsif bozukluk üzerine inceleme ve tedavi planı konulu bitirme projesi ile yüksek onur derecesiyle bitirmiştir.

 

2019 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde doktora programından yüksek onur derecesiyle mezun olmuştur. Doktora tezi, düşük sosyo-ekonomik semtlerdeki ergenlerin psikolojik dayanıklılıklarında aile, okul ve bireysel faktörlerin etkileşimi üzerinedir.

Çocuk, ergen ve yetişkinlerle psikoterapi çalışmaları yürütmekte, ebeveynlere danışmanlık yapmaktadır. Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programında Çocuk Psikopatolojisi ve Terapisi dersi vermiştir.  Family Psychological Services (Association for Play Therapy) onaylı "Sertifikalı Deneyimsel Oyun Terapisti"dir.

Bireysel çocuk ve ergen psikoterapisi alanında meslektaşlara yönelik süpervizyon vermektedir.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, Türk Psikologlar Derneği ve EMDR-TR Derneği üyesidir.

Mesleki Deneyimi

2011 yılından beri, çocuk ve ergenlerle psikoterapi çalışmaları yürütmekte, ebeveynlere danışmanlık yapmaktadır. Yetişkinlerle psikoterapi çalışmaları da sürdürmektedir. 2019 yılı itibariyle çalışmalarına, kurucusu olduğu Mono Bireysel Gelişim, Eğitim ve Danışmanlık Merkezi'nde devam etmektedir.

 

2014 yılında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile hazırlanan ve kurumlarda kalan çocukların psikososyal yönden desteklenmesini hedefleyen ANKA Çocuk Destek Projesi’nde eğitici olarak görev almıştır.

 

Yüksek lisans eğitimi kapsamında, 2012-2014 yılları arasında Bilişsel-Davranışçı Terapi eğitimi ve süpervizyonları almış, psikoterapi iç stajını, Doğuş Üniversitesi Psikoloji Eğitim Merkezi’nde yetişkin ve çocuklarla psikoterapi ve psikolojik değerlendirme uygulamaları yaparak ve süpervizyon alarak tamamlamıştır.

 

2011 Van depremi sonrası Türk Psikologlar Derneği tarafından verilen Psikolojik Travmaya Müdahale Eğitimi almış ve alanda çalışmıştır.

 

2011 yılında Hürriyet Gazetesi Aile İçi Şiddete Son Kampanyası kapsamında hizmet veren Acil Yardım Hattı’nda aile içi şiddet mağdurlarına psikolojik destek vermiştir.

 

2011 yılında Doğuş Üniversitesi ve Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı işbirliği ile yürütülen “Masum Mahkumlar” projesi çerçevesinde, cezaevinde çocuklarıyla kalan annelere yönelik “Etkili Annelik Becerileri” eğitimi vermiştir.

 

2010-2011 yılları arasında Commitee for Children tarafından geliştirilmiş İkinci Adım Sosyal Duygusal Becerileri Geliştirme ve Şiddeti Önleme Programı'nın Türkiye'ye adaptasyon çalışmalarında asistan olarak görev almıştır.

 

2009-2010 yılları arasında özel bir ilköğretim okulunda psikolojik danışmanlık yapmıştır.

 

2009-2010 yılları arasında İzmir Alsancak Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde risk altında yaşayan çocuk ve ergenlere yönelik grup çalışmaları düzenlemiş, bireysel psikolojik danışmanlık hizmeti vermiştir.

 

2007-2009 yılları arasında, Öğrenme Güçlüğü, Dikkat Eksiliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Gelişimsel Gerilik tanısı almış çocuklarla, süpervizyon alarak ev çalışmaları yürütmüştür.

 

2007-2008 yılları arasında Yeniden Sağlık Eğitimi Derneği’nin çocuk ve ergenlerde madde bağımlılığını önlemek için geliştirdiği “Kulaktan Kulağa” projesinde gönüllü eğitici olarak çalışmış, ergenlerle madde bağımlılığını önlemeye yönelik psikososyal grup çalışmaları yürütmüştür.

 

2006-2007 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü (BUSOS)’nün düzenlediği “Gülen Gözler” projesi kapsamında çocuk esirgeme kurumundaki bir çocuğun bir yıl boyunca gelişim destek çalışmalarını üstlenmiştir.

Mesleki Eğitimleri

2020 yılında,  bireysel süpervizyonlar, grup süpervizyonları ve seminerlerden oluşan Deneyimsel Oyun Terapisi ileri düzey eğitimini tamamlayarak Family Psychological Services (Association for Play Therapy) tarafından onaylanan "Sertifikalı Deneyimsel Oyun Terapisti" olmaya hak kazanmış, bu yaklaşımla meslektaşlara yönelik destekleyici süpervizyon vermeye başlamıştır.

2017 yılında, bireysel süpervizyonlar ve grup süpervizyonlarından oluşan Deneyimsel Oyun Terapisi orta düzey eğitimini tamamlamış, Family Psychological Services (Association for Play Therapy) tarafından tanınan “Deneyimsel Oyun Terapisi Uygulayıcısı” olmuştur.

2015-2016 yılları arasında Rorschach ve Projektif Testler Derneği tarafından verilen “Çocuk Çizimlerinin Projektif Değerlendirilmesi Uygulayıcı Sertifikası Eğitimi”ni tamamlamıştır.

2015 yılında Prof. Dr. Kültegin Ögel tarafından verilen "Motivasyonel Görüşme Tekniği" eğitimi almıştır.

 

2013 yılında Psikolog Dr. Serkan Özgün tarafından verilen "Çözüm Odaklı Terapi", Psikolog Dr. Serkan Özgün, Uzman Psikolog İbrahim Eke, Uzman Psikolog Hakan Yüksek tarafından verilen "Stratejik Aile Terapisi" eğitimlerini ve süpervizyonlarını tamamlamıştır.

 

2013 yılında Psy. Joanne Morris-Smith tarafından verilen “Çocuk ve Ergenlerle EMDR Terapisi" eğitimi almıştır.

 

2013 yılında Dr. Kathleen & Dr. Ragen Figley tarafından verilen, Figley Institute onaylı "Sahada Travma Uzmanlığı Sertifika Eğitimi" almıştır.

 

2012-2013 yılları arasında Psy. Eva Zimmerman tarafından verilen EMDR Eupore onaylı EMDR I. ve II. Düzey eğitim ve süpervizyonlarını tamamlamıştır. 

 

2012 yılında Çocuk Nörolojisi Derneği tarafından verilen Denver II Gelişimsel Tarama Testi Uygulayıcı Sertifikası Programı'nı tamamlamıştır.

 

2011 yılında Dr. Carol Norton ve Dr. Byron Norton tarafından verilen “Deneyimsel Oyun Terapisi I. Düzey”  ve “Deneyimsel Oyun Terapisi II. Düzey” temel eğitimlerini tamamlamıştır.

2011 yılında Prof. Volkar Thomas tarafından verilen Filial Terapi eğitimini almış, Filial Terapi’nin etkinliği üzerine gerçekleştirilen bir proje kapsamında, süpervizyon alarak çocuk ve annelerle Filial Terapi uygulamaları yapmıştır.

 

2009 yılında Dr. Nancy Cohen tarafından verilen Watch, Wait and Wonder Anne-Çocuk Terapisi Çalıştayı'na katılmıştır.

 

2008 yılında Uzman Psikolog Ceyda Karakuş tarafından verilen "Yönlendirici Olmayan Oyun Terapisi" eğitim ve süpervizyonlarını tamamlamıştır.

Psikoterapi Yaklaşımı

Çalışmalarında psikodinamik terapi yaklaşımını temel almakla birlikte; deneyimsel oyun terapisi, bilişsel-davranışçı terapi, EMDR terapisi yaklaşımlarından yararlanmaktadır. Farklı psikoterapi yaklaşımlarına yönelik süpervizyon alarak çalışmalarına devam etmektedir.

İletişim Bilgileri

0543 624 12 44

Alsancak, İzmir

(Detaylı adres bilgisi için lütfen iletişime geçiniz.)

© 2018 Özden Sevil Gülen

Tüm hakları saklıdır.